Хто ж не любить українські пампушки! Пухкі, кругленькі, рум’яні, запашні, солоденькі! Ммм… смакота – пальчики оближеш! Пісні чи здобні, з начинкою чи без, солодкі чи навіть солоні.Сучасне різноманіття цієї смачної випічки справді вражає!
В Україні пампушки ( пампухи, пончики) асоціюються здебільшого з Різдвяними святами. Пісні пампухи на воді готують на Святвечір. Це одна з давніх традиційних страв української національної кухні. Але ця дріжджова випічка є і в багатьох інших країнах світу. Це польські «пачкі», австрійські «крапфен», американські «донатси», литовські «спургос», ізраїльські “суфганієти”, бельгійські “берлінські кулі”, німецькі “берлінери”, тощо. Всі вони дуже схожі на українські пампухи.
Ось кілька найкращих рецептів пампушок з фото та поради щодо їх приготування.
Як приготувати пампушки.
- Дріжджі для пончиків краще вибирати свіжі, а не сухі. Пампушки на свіжих дріжджах виходять значно пухкішими, краще підростають. Також, зверніть увагу на термін придатності дріжджів.
- Муку потрібно просіювати, перед тим, як додавати у тісто.
- Не додавайте у пампухи занадто багато яєць та масла. Так Ви можете зробити тісто важким і воно погано підростатиме. В цьому випадку, пончики будуть твердими, а не пухкими.
- Пам’ятайте, чим рідше тісто, тим мякіші пампухи. Але, занадто рідке тісто не тримає форму, тому пончики будуть “приплюснутими”.
- Для пампушок без начинки, слід робити трохи м’якіше тісто. З начинкою – густіше, щоб під час смаження начинка не витікала.
- Тісто потрібно добре вимісити, для кращого з’єднання всіх компонентів.
- Начинка для пампушок не повинна бути рідкою. Джем та рідке варення не підходить. Використовуйте для начинки халву, мак, повидло, вишні, сливи, мармелад, тощо.
- Смажити пампухи можна на олії чи смальці (свинному жирі). В деяких рецептах використовують смалець разом з олією.
- Олію для смаження пампушок потрібно наливати у глибоку антипригарну суху посуду.
- Пончики потрібно смажити на невеликому вогні, щоб олія не була занадто розігрітою. Цей процес має тривати приблизно 3-4 хв з кожної сторони.
- Посмажені пампушки викласти на паперовий рушник, щоб забрати зайвий жир. Щоб пончики вбирали менше жиру, та довше залишались свіжими, можна додати до тіста 1 столову ложку горілки.
- Готові пампухи можна посипати цукровою пудрою чи полити помадкою. Добре смакують пампушки з узваром (компотом з сухофруктів). Чи з фрукиовим киселем.
Рецепти пампушок.
Пісні пампушки, або пампушки на воді.
Ці пампухи готують без молока та масла. Смажать на рослинній олі. Такі пампушки роблять на Святий Вечір, коли на столі повинні бути лише пісні страви.
Тісто. 0,5 л води, 50 г свіжих дріжджів, 1 яйце, 1 скл цукру, щіпка солі, 2 ст.л. олії, 2,5 скл. муки
Воду підігріти приблизно до 30 град. Розчинити у ній дріжджі. Додати цукор та сіль, розмішати. Додати яйце, олію та муку. Замісити м’яке тісто. Прикрити серветкою. Залишити у теплому місці на 1 годину, щоб тісто підросло. Коли підросте, збити його рукою. Залишити ще раз підростати на 30-40 хв. Тісто для пампушок готове. Розкачуємо товщиною приблизно 1-2 см. Вирізаємо пампушки круглої форми. Залишити підростати ще на 30 хв. Олію для смаження налити у глибоку емність та розігріти. Смажити пампушки з обох сторін по кілька хвилин до золотистого кольору. Готові пончики викласти на паперовий рушник, щоб забрати зайвий жир. Остудити. За бажанням посипати цукровою пудрою.
Пампушки з маком.
В давнину пампушки найчастіше робили з макоом. Моя бабуся додавала до тіста сухий мак. Також можна приготувати макову масу і начинити нею пончики.
Тісто. 1 л. молока, 100 г дріжджів, 2 ст.л. розтопленого масла, 2 яйця, 1,5 скл. цукру, 1 п. ванільного цукру, 1 кг муки.
У теплому молоці розчинити дріжджі. Додати цукор, яйця, масло, муку. Замісити тісто. Добре вимісити. Залишити у теплому місці на 1 год., щоб підросло. Розкачати шаром 1 см. Вирізати кружечки. По центру покласти начинку. Заліпити краї. Сформувати кульку. Залишити підростати на столі ще на 30 хв. Смажити у розігрітій олі чи смальці. Таке тісто можна використовувати і з іншими начинками. Наприклад, з абрикосовим чи полуничним густим повидлом, як на фото. Або ж зробити пампушки з халвою. Мої улюблені – це пампухи з вишнями. Для начинки я використовую вишні у власному соку.
Макова начинка для пампухів. Для тіста з 1 л. молока потрібна начинка приблизно з 2 скл. маку. Мак змолоти, запарити, додати цукор-пудру і 2 ст.л. розтопленого масла. Начинка готова.
Швидкі пампушки на соді, або сирні пампушки.
Це швидкий рецепт пампушок, так як тісто на соді, без дріжджів. Тому не потрібно чекати, поки тісто підросте. Сирні пампушки добре смакують, политі шоколадною помадкою чи цукровою глазурью. Рецепт з фото сирних пампушок тут.
Цукрова глазур для пампушок.
8 ст.л. лимонного соку, 4 ст.л. кип’ятку, 24ст.л. цукру-пудри.
Сік змішати з водою, поступово додати цукрову пудру. Змастити пончики глазур’ю. Вона швидко засихає та стає блискучою.
Пампушки з часником до борщу.
Ці пампушки у духовці я готую досить часто. Мої рідні люблять їсти їх з борщем.
Тісто. 1 скл молока, 25 г дріжджів, 2 жовтки, 2 ст.л. олії, 0,5 ч.л. солі, 2 – 2,5 скл. муки.
Дріжджі розчинити у теплому молоці. Додати 1 скл муки. Замісити опару для тіста. Залишити на 30 хв, щоб побродило. Додати сіль, жовтки, олію, решту муки. Добре вимісити. Залишити на 1 годину у теплому місці. Розкачати тісто, товщиною 2 см. Вирізати кружечки. Викласти у змащену олією форму. Залишити ще на 20-30хв. Змастити яйцем. Випікати у духовці 40 хв, поки підрум’яняться.
Часничний соус для пампушок. 3 з. часника, 2 ст.л. води, щіпка солі. Часник пропутити через часникодавку. Додати сіль і воду, перемішати. Цим соусом змастити гарячі пончики.
Пампухи у хлібопічці.
Мушу зазнчити, що тісто для пампушок у хлібопіці, зовсім не поступається тісту, замішеному руками. А часто, навпаки – краще. Є багато способів приготування тіста для пампушок у хлібопічці. Я завжди користуюсь своїм простим способом, з додаванням свіжих дріжджів. Хлібопічка, звичайно, економить трохи такого дорогоцінного передсвяткового часу. Але вирізати, ліпити і смажити пампухи прийдеться самим. Рецепт пампушок у хлібопічці тут.
Пончики з ванільним кремом та шоколадною глазурью.
Ці здобні солодкі пампушки стануть чудовим десертом. Вони пишні та апетитні. В середині з ніжним ванільним кремом, а зверху политі шоколадом. Такі пампухи слід вирізати більшого діаметру, ніж зазвичай, щоб легше було їх начиняти кремом та поливати помадкою. Дуже смачна дріжджова випічка! Ось рецепт.
Тісто. 1 скл. молока, 0,25 г дріжджів, 10 г розтопленого маргарину, 2 жовтки, 1 ст.л. сметани, 1 ст.л. рому, 100 г цукру, 1 п. ванільного цукру, 2,5 скл. муки
У ледь теплому молоці розчинити дріжджі. Додати цукор, сметану, жовтки, олію, ром, ваніль, муку. Замісити тісто. Добре вимісити. Залишити на 1 год для збільшення в об’ємі.
Крем. 1 скл. молока, 1/2 п. ванільного пудинга, 4 ст.л. цукру, 100 г масла.
Від 1 скл молока відлити 1/3 частину. Розчинити у ній пудинг. До решти (2/3) молока додати цукор та поставити на вогонь. Коли почне закипати, тонкою цівкою влити молоко з пудингом, постійно помішуючи. маса почне гуснути. Зняти з вогню. Остудити. Збити з 100 г розмякшеного масла.
Тісто розкачувати шаром 1-2 см, вирізати кружечки діаметром приблизно 5-7 см. В центр покласти крем. Накрити другим кружечком тіста. Заліпити краї. Надати форму кулі. Залишити пампушки ще на 20 хв. Смажити в олії чи смальці. Викласти на паперовий рушник, остудити. Змастити шоколадною глазур’ю. Для цього розтопити у мікрохвильовці, або на водяній бані, 100 г шоколаду + 3 ст.л. молока.
І на завершення таке цікаве віншування, в якому згадується про пампушки:
“щоб колядочка лунала
і кутя щоб смакувала,
пампушки були рум’яні
ну і Ви не дуже п’яні!”
Чого і я щиро Вам бажаю! З Різдвом та Колядою! Смачних та запашних пампушок Вам!
Здравствуйте!! Я Берегиня Традицій
Я люблю їсти, подорожувати та ще трохи їсти! Я одружена з чоловіком своєї мрії і маю прекрасну дівчинку, посмішки якої можуть скрасити день будь-кого!